jabłoń

Rozpoznanie letnich odmian jabłoni: różnorodność i znaczenie

Znakomite aromaty, soczysta słodycz i kruchy miąższ to cechy wyróżniające letnie odmiany jabłoni. Dobry sadownik zna różnorodność tych drzewek - na przykład "Early Victoria", która robi wrażenie zaró czytaj więcej »

jarzębina

Jarzębina w ogrodzie

Koralowa królowa - bo tak często nazywana jest - to nieduże drzewo lub krzew o regularnym pokroju, świetlistej koronie i wąskich, ostro piłkowanych listkach. Jej charakterystyczne czerwone kuliste o czytaj więcej »

agrest

Agrest - sadzonki i uprawa - dlaczego wybrać kwaskowy owoc?

W Polsce możemy mówić o wielu cennych roślinach, które dostarczają nam owoców bogatych w składniki odżywcze i mających prozdrowotny charakter. Wśród nich znajduje się , krzew który w ostatnich latach czytaj więcej »

 

Agrest - sadzonki i uprawa - dlaczego wybrać kwaskowy owoc?

W Polsce możemy mówić o wielu cennych roślinach, które dostarczają nam owoców bogatych w składniki odżywcze i mających prozdrowotny charakter. Wśród nich znajduje się agrest, krzew który w ostatnich latach nieco zapomniany, dawniej był bardzo popularną ogrodową uprawą. Dlaczego warto sięgnąć po krzewy agrestu i wprowadzić je do swojego ogrodu? Jakie mają właściwości te owoce, i jak powinno się je uprawiać? O tym dowiecie się z poniższego wpisu.

agrest - charakterystyka winorośli północy

Agrest to roślina, która niekiedy nazywana jest również winoroślą północy. Bardzo popularna roślina, co warto podkreślić porzeczka i agrest są ze sobą spokrewnione. Ciernisty krzew ma wysokość około 1,5 metra. Jako dzika roślina pojawiał się w lasach Europy i Azji, obecnie uprawiany w wielu miejscach i występujący w wielu odmianach. Krzew agresty w Polsce w zależności od odmiany kwitnie w kwietniu i maju, owocuje już od końca czerwca w związku z czym należy do typowych letnich owoców. Owocniki występują do początku sierpnia.

Roślina odporna na mróz

Krzak rodzynku agrestu to roślina, która w więksozści odmian charakteryzuje się wystarczającą jak na nasze warunki mrozoodpornością. Dlatego szukając agrestu do własnego ogrodu nie trzeba przykładać szczególnej uwagi do wyboru odmiany. Wybierając sadzonki agrestu można spotkać wiele różnych odmian przy czym istotne będzie to, by unikać tych odmian, które są mocno narażone na amerykańskiego mączniaka agrestu, który powoduje wśród owocników spore spustoszenie. Mówiąc o agreście możemy w podstawowej wersji podzielić owocniki na zielone i czerwone, jednak i w tych kolorach także występują różne odmiany.

Jakie wybrać miejsce do uprawy

Szukając miejsca do uprawy agrestu powinno się krzewy umiejscowić w słonecznym i ciepłym stanowisku, gdzie będą chronione przed zimnym wiatrem Świetnie sprawdzają się tereny na równinach, ewentualnie delikatne zbocza z zachodnią i południowo- zachodnią wystawą. Krzew agrestu jest dosyć wymagający jeśli chodzi o glebę, najlepsze będą piaszczysto-gliniaste albo gliniaste z dużą ilością składników pokarmowych, substancjami organicznymi a także z delikatnie kwaśnym odczynem. Dla agrestu nie powinno się wybierać lekkich gleb, nadmiernie zwięzłych czy zagłębień terenu i miejsc, gdzie opadają mgły.

Kiedy powinno się sadzić agrest?

Krzewy agrestu przygotowywane są najczęściej w takiej formie, w której są one kopane z gruntu z odkrytym korzeniem. W przypadku, gdy wybiera się takie sadzonki powinno się je sadzić jesienią od października do listopada. Jesienny termin sprawia, że system korzeniowy będzie w stanie odbudować się przed zimą, a potem jeszcze rozwój krzewów na wiosnę będzie przebiegł lepiej. W przypadku sadzenia wiosennego trzeba zrobić to jak najwcześniej, gdy tylko sadzonki będą gotowe (marzec - kwiecień) i zadbać potem o nawodnienie, ponieważ roślina będzie narażona na wyschnięcie.

Zaglądając do oferty przygotowanej przez sklep można sięgnąć po jedną z dostępnych odmian agrestu i zdecydować się na wprowadzenie tego owocu do swojego ogrodu.

Artykuły powiązane